top of page

3rd Grade Math

Grade 3 Math focuses on (1) developing an understanding of multiplication and division and strategies for multiplication and division within 100; (2) developing an understanding of fractions, especially unit fractions (fractions with numerator 1); (3) developing an understanding of the structure of rectangular arrays and area; and (4) describing and analyzing two-dimensional shapes.

Semester 1 Cost: $89.99

Semester 2 Cost: $89.99

bottom of page